مقاله صادرات غیر نفتی در بودجه سال 85

مقاله صادرات غیر نفتی در بودجه سال 85
دسته بندی حسابداری
فرمت فایل docx
حجم فایل 19 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 32

مقاله صادرات غیر نفتی در بودجه سال 85

فروشنده فایل

کد کاربری 4674

مقاله صادرات غیر نفتی در بودجه سال85

صادرات حضور در بازارهای خارجی است و این حضور نیاز به صرف هزینه دارد. شركتهای صادراتی زیادی در كشور هستند كه از عهده پرداخت هزینه های صادراتی بر نمی آیند.

صادرات گاهی به قیمت ها و مهندسی خوب پروژه باز می گردد و گاهی به حمایت سیاسی نیاز دارد.

صادر كنندگان ما هنوز دچار مشكلات و موانعی هستند و دادن جایزه صادراتی كه در بسیاری از كشورها به محض انجام صادرات پرداخت می شود در ایران پس از یكسال پرداخت می شود.

و حتی گاهی پرداخت آن فراموش می گردد. برای متنوع ساختن اقلام صادراتی ، رهایی از اتكای به یك محصول (نفت ) و جلوگیری از كاهش قابل ملاحظه در تراز بازرگانی بدون احتساب درآمدهای نفت، باید سیاست اقتصاد بدون نفت را مورد توجه جدی قرار داد و با محوریت بخشیدن به آن در قالب یك برنامه منسجم و هماهنگ با سایر سیاستها و خط مشی های اقتصادی در این زمینه اقدام كرد.

اصلاح قانون و مقررات صادرات و واردات ، اتخاذ سیاستهای ارزی و بازرگانی مناسب ، تنظیم تعرفه ها در جهت تشویق صادرات ، حمایت از تولید داخل ، جلوگیری همه جانبه از قاچاق كالا، انسجام و هماهنگی ارگانهای موجود در امر صادرات كالا ، مشخص كردن مزیت های نسبی كشور در بخش های كالا و خدمات از جمله اقداماتی است كه باید مورد توجه قرار بگیرد.

امروزه در رویكردهای جهانی ، توسعه و صادرات مهمترین راهكار كاهش فقر قلمداد می شود توسعه صادرات غیر نفتی اصلی مهم و اساسی است كه می بایست منطبق با مدلهای علمی و مطالعه شده روز دنیا و الزامات كنونی كشورمان انجام گیرد.

از سال 1376 حمایت از صادرات غیر نفتی در كانون توجه برنامه ریزان اقتصادی كشور قرار گرفت . برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار در تاریخ برنامه ریزی كشور با راهبرد جهش صادراتی تدوین گردید و راهكارهای موثر و كارآمدی به منظور بستر سازی و هموار شدن راه در راستای تحقق راهبرد مذكور در بلند مدت در برنامه سوم گنجانده شد كه با همت و تلاش در خور تحسین مدیران وقت بخش صادرات كشور به طور كامل در طول سالهای برنامه سوم به اجرا در آمد.

برنامه جامع توسعه صادرات كشور جهت تدوین و تبیین افق بلند مدت و چشم انداز دراز مدت صادرات كشور كه به اذعان برخی از اقتصاددانان كشور یكی از بهترین و بلندنظرانه ترین استراتژی های توسعه می باشد طراحی و تصویب گردید. بسته به حمایتی صادرات بر اساس رویكردهای بین المللی و شرایط بومی كشور روز به روز كامل تر و جامع تر شد.

مشاركت بخش خصوصی در فرآیند كارشناسی و تصمیم سازی برای عوارض، معافیت از پیمان ارزی ، پرداخت جوایز و یارانه های صادراتی ، حذف مقررات زاید سر راه صادرات، آزاد سازی صادرات كالا و خدمات ، خارج نمودن صادرات كالا و خدمات از مقوله قاچاق كالا و ارز و تعزیرات حكومتی ، كاهش نرخ سود تسهیلات بانكی بخش صادرات ، حذف مجوزها و رفع تنگناهای سر راه صادركنندگان ، تك نرخی شدن ارز، كمك به طرح ها و پروژه های منطقه ای و استانی در راستای توانمندسازی ظرفیت های صادراتی استان ها ، توانمند سازی بنگاه های صادراتی و كمك به برنامه های بازاریابی ، نمایشگاهی و آموزشی آنها و . . . از مرز دهها مورد گذشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *